با تغذیه مناسب حتی بعد ۱۸ سالگی قدتان افزایش خواهد یافت

با تغذیه مناسب حتی بعد ۱۸ سالگی قدتان افزایش خواهد یافت
عواملی که در رشد قد بعد از 18 سالگی دخیل هستند
تغذیه مناسب بیشترین اثر را در مراحل رشد دارد و دوران بلوغ آخرین فرصت برای افزایش قد است.

راه کار هایی برای افزایش قد پس از 18 سالگی

رشد قداز هنگام تولد شروع شده و در دوران بلوغ و کمی بعد از آن متوقف می شود. بیشترین رشد قدبین سنین 3تا17سالگی اتفاق می افتد.البته بیشترین رشد قددر خانم ها تا 18سالگی و در آقایان تا پایان 20سالگی دیده می شود.در حقیقت استخوان سازی تا اوایل 20سالگی ادامه می یابد. صفحات استخوانی در خانمها در سن 21سالگی و در آقایان در 25سالگی به هم متصل می شود .

قد افراد تا حد زیادی با عوامل ژنتیکی مرتبط است. صرف نظر از این عوامل ژنتیکی، عوامل دیگری نیز در اندازه ی قد دخیل هستند. باور عمومی بر این است که افزایش قد پس از بزرگسالی متوقف می شود.
18 سالگی مرحله ی گذر از کودکی به بزرگسالی است. بدن انسان در دوران نوجوانی چندین تغییر هورمونی را تجربه می کند. محققان به این نتیجه رسیده اند که قد افراد حتی پس از این دوره نیز می تواند به مقدار 5 تا 15 سانتی متر افزایش یابد.

قد

رشد قد

عوامل تاثیر گذار در اندازه قد

صبحانه سالم

صبحانه مهم ترین وعده غذایی است. حتی اگر به باشگاه می روید، مقداری خوراکی همراه خود داشته باشید. هرگز با شکم خالی ورزش نکنید، حداقل کمی میوه یا شکلات پروتئین مصرف کنید. صبحانه ی مناسب سوخت و ساز بدن شما را افزایش داده و بر قد شما تأثیر مثبتی خواهد داشت.

تغذیه مناسب

داشتن یک بدن سالم نیازمند تغذیه ی مناسب است. قد اغلب افراد به سبب عدم برخورداری از مواد مغذی کافی به نهایت مقداری که به صورت بالقوه ممکن است رشد نمی کند. برای تغذیه مناسب باید از یک رژیم غذایی متوازن استفاده نمود. مصرف مواد مغذی ضروری موجب فراهم شدن تحریک لازم برای افزایش قد خواهد شد.

خواب و استراحت کافی

نقش خواب و استراحت در رشد عمومی بدن کلیدی است. حتی اگر تغذیه ی مناسبی داشته باشید اما روزانه فقط 5 ساعت بخوابید، قد شما کوتاه خواهد ماند. زیرا خواب نامناسب موجب ضعف بدن می شود و بیدار ماندن ترشح هورمون های رشد و دیگر هورمون هایی که رشد بدن را کنترل می کنند را دچار اختلال می سازد.
برای کمک به خواب می توانید از مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات مانند برنج و سیب زمین استفاده کنید. اما در مصرف کربوهیدرات زیاده روی نکنید. نوجوانان به 8.5 تا 11 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. همچنین بهتر است شب ها زود بخوابید و صبح ها زود بیدار شوید.

وعده های غذایی بیشتر اما کوچک تر

برای افزایش سوخت و ساز بدن به جای 3 وعده، روزانه 6 وعده غذایی میل کنید. مقدار رشد قد و همچنین مقدار تولید هورمون رشد به آنچه می خورید وابسته هستند.

ورزش و یوگا

ورزش نیز یکی از ارکان کلیدی در افزایش قد است. تمرینات ساده ورزشی مانند پریدن، آویزان شدن از یک میله و حرکات کششی با ایستادن بر روی انگشت های پا باید جزء برنامه ی روزانه ی شما باشند. علاوه بر این ورزش هایی مانند بسکتبال، فوتبال و شنا نیز می توانند برای افزایش قد مفید باشند. یوگا نیز روشی موثر و یکی بهترین تمرینات برای افزایش قد پس از 18 سالگی است.
موارد دیگری که می توانند در افزایش قد پس از 18 سالگی به شما کمک کنند:
• وزن مناسب
• نوشیدن آب به مقدار کافی
• دوری از عواملی که می توانند مانع افزایش قد شوند، مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل
• صحیح نشستن
• دو سرعت

عواملی که در رشد قد بعد از 18 سالگی دخیل هستند

منبع : بخش سلامت زرقلم /و.م
0