مضرات گوشی های هوشمند برای سلامت انسان مخصوصا کودکان

مضرات گوشی های هوشمند برای سلامت انسان مخصوصا کودکان
اسمارت فون ها تهدیدی جدی برای سلامت انسان
استفاده از اسمارت فون ها علاوه بر جذابیت های فوق العاده ای که برای کاربران فراهم کرده اند از نظر محققان خیانت بزرگی بر سلامت و روا آنها نیز روا داشته اند.جزئیات بیشتر را در ادامه مشاهده می کنید.

اسمارت فون ها و تهدیدات جدی آن ها برای سلامت انسان ها

 

استفاده ازگوشی های هوشمند و تبلت ها به یکی از لوازم ضروری و جدانشدنی امروزی تبدیل شده است.این صفحات جادویی بیشتر امکانات لازمی که در طول شبانه روز ممکن است نیاز داشته باشید را در خود جمع آوری کرده است مانند دوستان،موسیقی،دفترچه یادداشت و خاطرات،برنامه های ورزشی و .... اسمارت فون ها که چند سالی است به هر خانه ای راه پیدا کرده اند، می توانند در ماه های بارداری همراه تان باشند و مراقبت های لازم را به شما گوشزد کنند یا اینکه روزهای مهمی که ممکن است فراموش شان کنید را به شما یادآوری کنند. 

با این وجود، محققان معتقدند اگر این گوشی های همه فن حریف را کنار بگذارید، به سلامت خود خدمت می کنید. آنها معتقدند حتی در صورتی که با کمک این ابزارها وزن تان را کم کنید، زمان مصرف داروهای تان را به خاطر بیاورید یا با دوستان تان گپ بزنید و لبخند به لب بیاورید، باز هم به خاطر استفاده از آنها در معرض خطرهایی قرار می گیرید که سلامتی و حتی جان تان را تهدید می کنند. 
 
در ادامه مطلب، یافته های پژوهشگران در مورد لطمه هایی که گوشی های هوشمند دوست داشتنی به سلامت شما می زنند، صحبت می کنیم و انتخاب با شماست که بعد از خواندن این متن، باز هم سراغ تلفن همراه همه کاره تان بروید یا اینکه برای همیشه آن را کنار بگذارید. 
 
مضرات اسمارت فون بر سلامت بدن

اثرات منفی اسمارت فون ها بر روی اعصاب

عصبی می شوید
 
تاثیر منفی گوشی های هوشمند بر سلامت شما، می تواند از مغزتان شروع شود و حتی به عضلات و مفاصلتان راه پیدا کند. در جریان بررسی هایی که پژوهشگران برای سنجیدن خطر استفاده از گوشی های هوشمند انجام دادند، مشخص شد کسانی که در طول شبانه روز نزدیک به 10 ساعت با این تلفن ها وقت می گذرانند، بیشتر از دیگران نشانه های تنیدگی و فشار روانی را در رفتارهای شان نشان می دهند. 
 
به نوشته « ام اس ان» محققان می گویند این افراد بیشتر از کسانی که اهل گوشی بازی نیستند حملات عصبی را تجربه می کنند و بی ثباتی که به خاطر نزدیک بودن به گوشی های هوشمند در رفتارهای شان دیده می شود، بر دیگر ابعاد زندگی شان هم تاثیر می گذارد. 
 
درحالیکه پیش از این گفته می شد که حتی وجود گوشی های تلفن همراه در اتاق می تواند سلامت کاربرانشان را تهدید کند، پژوهشگران ثابت کردند که تماس مداوم با این ابزارهای مدرن می تواند به قیمت از دست رفتن سلامت روان افراد تمام شود. بررسی هایی که محققان روی کاربرانی که به استفاده از این گوشی ها وابسته بودند، انجام دادند نشان داد که این افراد کم تحمل تر از کسانی هستند که زیاد میلی به استفاده از گوشی های هوشمند ندارند. از نظر آنها، کسانی که گوشی باز حرفه ای به شمار می روند، سریعتر از دیگران از کوره در می روند و فشارهای عادی زندگی که دیگران به راحتی آنها را پشت سر می گذارند، ساعت ها و روزها روان این افراد را درگیر می کند.
 
مضرات اسمارت فون بر سلامت بدن

اثرات مخرب آن ها بر روی مغز 

 
مغزتان آسیب می بیند
گرچه بعضی ها تصور می کنند گوشی های هوشمند به رشد برخی از مهارت های کاربران شان کمک می کنند، اما محققان می گویند به طور کلی، این گوشی ها مایه آسیب دیدن مغز هستند.
 به نوشته رویترز، کسانی که بیش از اندازه از این گوشی های مدرن و لمسی استفاده می کنند، برخی از بخش های مغزشان به مرور آسیب می بیند. محققان می گویند ارتباط زیادی که میان دست و مغز در زمان استفاده از این گوشی ها ایجاد می شود، صدمات مغزی را به دنبال می آورد. صدماتی که از نظر محققان جبران کردن شان اگر ناممکن نباشد، لااقل بیش از اندازه دشوار است. 
 
پژوهشگران هنوز همه بخش هایی از مغز که ممکن است به خاطر استفاده از این گوشی ها آسیب ببینند را مشخص نکرده اند و به طور دقیق نگفته اند که این آسیب ها می تواند چه تغییراتی را در زندگی کاربران این گوشی ها ایجاد کنند. شاید به همین دلیل است که گوشی باز ها هنوز هم هشدارهای پژوهشگران را جدی نمی گیرند و آنقدر غرق درقابلیت های این تکنولوژی می شوند که گاهی حتی برای یک گوشی هوشمند، معادل یک ماه کامل درآمدشان را هزینه می کنند. 
 
این درحالی است که متخصصان پیش از این در مورد تاثیر مخرب امواج تلفن همراه بر مغز هشدار داده بودند و تاکید کرده بودند که برای حفظ سلامتی، گوشی تلفن همراهتان را در اتاق خواب خود نگذارید و آن را در جیب پیراهن و روی قلب خود قرار ندهید.
 
شما هم معتادید؟
مطالعه ای که پژوهشگران روی دو هزار جوان انجام دادند نشان داد که از هر 10 کاربر یک نفر به تلفن هوشمند خود اعتیاد دارد. آنها می گویند 85 درصد کاربران بدون آنکه صدای زنگ گوشی هوشمند خود را بشنوند، سراغش می روند و آن را چک می کنند و از میان کسانی که از این ابزارها استفاده می کنند، 10 درصدشان به گوشی هوشمند خود اعتیاد پیدا کرده اند. 
گذشته از این، پژوهشگران در این بررسی دریافتند که سه چهارم کاربرانی که هنوز به گوشی هوشمند خود معتاد نشده اند، هنگام خواب آن را کنار خود می گذارند. با توجه به اینکه استفاده از این گوشی ها قبل از خواب می تواند افراد را با مشکلات جدی سلامتی روبه رو کند، پژوهشگران توصیه می کنند که پیش از خواب صدای گوشی خود را قطع کنید و بدون آنکه استرس زنگ خوردنش را داشته باشید، با خیال راحت آن را بیرون از اتاق خواب تان بگذارید و آرام بخوابید. 
 
مننژیت می گیرید !
نور شدیدی که از این دستگاه ها بیرون می آید یا لمسی بودن شان تنها دلایل خطرساز بودن این گوشی ها برای سلامت شما نیستند. رویترز از زبان محققان نوشته است که این گوشی ها به خاطر بیش از اندازه آلوده بودن شان می توانند جان شما را به خطر بیندازند. 
 
محققان معتقدند گوشی های هوشمند، تبلت و کیبورد کامپیوتر از آلوده ترین وسایلی هستند که در طول روز با آنها سر و کار دارید. محققان می گویند این ابزارها حتی 70 بار بیشتر از سنگ توالت محل کار شما باکتری دارند و می توانند خطر ابتلای تان به اسهال، استفراغ و حتی بیماری های مهلکی مثل مننژیت را بالا ببرند. 
 
محققان معتقدند گوشی محبوب شما که حتی قبل از غذا هم در دست هایتان قرار می گیرد، از آلوده ترین نقاط خانه شما هم کثیف تر است و به همین دلیل پژوهشگران می گویند گذشته از مدام پاک کردن گوشی تان با ضدعفونی کننده های مخصوص یا الکل سفید، بعد از هر بار استفاده از این گوشی ها دست های تان را با آب و صابون بشویید تا خطر دچار شدن تان به این مشکلات کمتر شود. 
 
 
مضرات اسمارت فون بر سلامت بدن

تاثیر اسمارت فون ها بر روی خانواده

از همسرتان دور می شوید !
نه اینکه بگوییم تنها به خاطر استفاده از تلفن های هوشمند در خطر جدا شدن از همسرتان قرار می گیرید، اما محققان می گویند این تکنولوژی باعث می شود هر روز از شریک زندگی تان بیشتر فاصله بگیرید. اگر شما هم از کسانی هستید که مدام با تلفن هوشمند به حساب های کاربری که در شبکه های اجتماعی دارید، وارد می شوند، باید بدانید که خیلی زود کمبود محبت، افسردگی و گوشه گیری پایش را به رابطه شما و همسرتان باز می کند. 
  
پژوهشگران معتقدند یک پنجم مردها ترجیح می دهند به جای محبت کردن به همسرشان، با گوشی های هوشمندشان وقت بگذرانند. از نظر آنها استفاده از این گوشی ها دقیقا همان قسمتی از مغز را فعال می کند که هنگام صحبت کردن و برقراری رابطه عاطفی با شریک زندگی فعال می شود. 
 
انگشتان تان فلج می شود
استفاده از صفحه های لمسی گوشی های هوشمند و تبلت، می تواند آنقدر به مفاصل دست شما آسیب برساند که بعد از مدتی درد، همراه همیشگی دست های تان باشد. محققان می گویند آسیبی که این ابزارها به دست شما می زنند، جبران ناپذیر است و نه فیزیوتراپی و نه روش های درمانی دیگر، نمی توانند انگشتانی که به خاطر استفاده زیاد از این صفحه ها دردناک و ناتوان شده اند را به حالت اول بازگرداند. 
به عقیده پژوهشگران آنها بر ساختار بخشی از مغز که مرتبط با انگشتان تان هست هم تاثیر می گذارند و موجب تغییر اندازه آن می شوند. 
 
بی خواب و چاق می شوید
بررسی هایی که در بیمارستانrigham and Women’s ایالت ماساچوست انجام شده است، نشان می دهد که استفاده از گوشی های هوشمند پیش از خواب، واقعا می تواند کیفیت خواب را پایین بیاورد. پژوهشگران می گویند تنها به تاخیر انداختن خواب به خاطر استفاده از این گوشی های جذاب نیست که این مشکل را برای مصرف کنندگان ایجاد می کند، بلکه نور گوشی های هوشمند هم می تواند موجب افت کیفیت خواب مصرف کنندگان شوند و سلامتی او را تهدید کنند. 
 
محققان می گویند استفاده از این گوشی ها قبل از خواب، ترشح هورمون ملاتونین که ریتم سوخت و ساز بدن را منظم می کند، با استفاده شبانه از گوشی های هوشمند کم می شود. گذشته از این، کسانی که عادت دارند این گوشی ها را با خود به تختخواب ببرند، فردای آن روز هم دیرتر از خواب بیدار می شوند و تمام روز احساس خستگی می کنند. 
 
گذشته از این، به باور محققان، بچه هایی که با خود گوشی هوشمند یا تبلت را به اتاق شان می برند، حداقل 21 دقیقه نسبت به همکلاسی های شان کمتر می خوابند. به همین دلیل پژوهشگران می گویند اگر کودک تان صبح ها خسته از خواب بیدار می شود یا اینکه شب ها خوب نمی خوابد، قبل از آنکه نگران سلامتی اش شوید و از متخصص کودکان برای معاینه اش وقت بگیرید، کافی است تبلت را از اتاقش بیرون بیاورید. 
 
برای فرار از این مشکلات، بهترین راه این است که با گوشی هوشمندتان به خواب نروید؛  اما از آنجا که این روزها اغلب افراد، بسیاری از کارهای روزانه شان را با گوشی های خود انجام می دهند و از عملیات بانکی گرفته تا مرور جزوه های دانشگاه را با کمک دستگاه تلفن همراه خود به انجام می رسانند، عمل کردن به چنین توصیه ای آسان به نظر نمی رسد. 
برای اینکه مشکل زیادی با به هم خوردن ساعت خواب خود نداشته باشید می توانید از نرم افزارهایی مانند Bluelight Filter for Eye Care برای فیلتر کنترل یا بلاک کردن نور آبی کمک بگیرید. این فیلترها تا حدودی آسیب های استفاده از تلفن همراه در شب را کاهش می دهند.ولی مناسب ترین روش برای دور ماندن از خطرات اسمارت فون ها بر روی بدن و خواب دور ماندن بیشتر از این دستگاه های هوشمند و کمتر کردن زمان استفاده از آنها می باشد.

اسمارت فون ها تهدیدی جدی برای سلامت انسان

منبع : بخش سلامت زرقلم /د.د/ل
0