علائم اصلی سوختن واشر سر سیلندر چیست؟

علائم اصلی سوختن واشر سر سیلندر چیست؟
7 نشانه اصلی سوختن واشر سرسیلندر خودرو
آیا می دانید وظیفه اصلی واش سرسیلندر چیست و چه زمانی می سوزد؟ در ادامه از وظایف اصلی واشر سر سیلندر و نشانه های سوختن آن مطلع می شود.

چه زمانی واشر سرسیلندر می سوزد

واشر سر سیلندر بین بلوک موتور که قطعاتی مانند میل لنگ و پیستون ها داخل آن قرار دارند و فضای بین سیلندر و سرسیلندر را آب بندی می کند تا از فرار گاز از محفظه احتراق، نشت آب از کانال های آب و نشت روغن از کانال های روغن جلوگیری کند.

کار واشر سرسیلندر چیست؟

واشر سرسیلندر بین بلوک موتور و سر سیلندر خودرو قرار گرفته است. هر ماشین امروزی دارای این واشر است، اما در ضخامت و نوع ساخت آنها با توجه به طراحی سازنده موتور تفاوت هایی وجود دارد. واشر سرسیلندر قطعه بسیار مهمی در موتور خودرو است، چرا که این واشر محفظه احتراق خودرو را پوشش میدهد. و عمل تراکم سوخت که در محفظه احتراق صورت میگیرد و این واشر که بین محفظه احتراق و سرسیلندر قرار دارد از نشت روغن و آب به بیرون موتور جلوگیری میکند. همچنین از خروج هوای متراکم محفظه احتراق نیز جلوگیری میکند. که همه این عمل ها در حفظ و کارایی موتور شما ضروری می باشد. 

اکنون که فهمیدیم وظیفه واشر سرسیلندر چیست مهم است از علائم سوختن واشر سرسیلندر آگاه شویم چرا که در صورت عدم تعویض واشر سوخته بعدا باید هزینه های بالاتری برای دیگر قطعات موتور که ناشی از راندن خودروی واشر سوخته است بپردازیم

دلیل سوختن واشر سرسیلندر چیست؟

واشر سرسیلندر یک مهر و موم بین بلوک موتور و سر سیلندر ایجاد می کند. این به این معنی است که واشر سرسیلندر شما باید از خروج گازهای احتراق بسیار داغ و فشار بالا و همچنین خنک کننده موتور را که می تواند از هر درجه از دمای هوای سرد تا دمای کارکرد طبیعی موتور باشد، محافظت کند. با توجه به طیف گسترده ای از درجه حرارت و نسبتا بزرگ سطح، برای واشر های سرسیلندر مطلوب نیست که در طول زمان نشت ایجاد کند. این می تواند بدون در نظر گرفتن مدل ماشین شما و یا نوع واشر سرسیلندر مورد استفاده قرار گیرد. برای درک بهتر اینکه چرا یک واشر سرسیلندر می سوزد، این مقاله را بررسی کنید .

واشر سرسیلندر سه وظیفه اصلی دارد:

آب بندی سیلندر:

همانطور که در این بخش از سرگرمی زرقلم توضیح خواهیم داد وقتی موتور در حال کار کردن است، فشار سیلندر در موتور بنزینی به راحتی می تواند به 700 psi و در موتور دیزلی، تا 2 هزار psi برسد. واشر سرسیلندر سبب بهینه تر شدن حالت کارکرد سیلندر می شود . آب بندی واشر سرسیلندر با اهمیت است زیرا هر گونه نشتی گاز در دقت کار موتور تاثیر گذار بوده و موجب کاهش قدرت و راندمان موتور می گردد. واشرسر سیلندر باید بتواند فشار و حرارت زیاد ناشی از موتور را تحمل نماید.در صورتی که آب رادیاتور اندک باشد فشار زیادی به موتور و واتر پمپ وارد می شود و موجب سوختن واشر سر سیلندر می شود ، تعمیر واشر سر سیلندر هزینه هنگفتی را به همراه دارد.

کار واشر سر سیلندر چیست؟

وظایف اصلی واشر سرسیلندر 

هدایت مایعات :

داخل بلوک موتور و سرسیلندر مایع خنک کننده موتور و هم روغن موتور مورد نیاز هستند و مسیرهایی در واشر سرسیلندر وجود دارند که بین سر سیلندر و بلوک موتور در گردش باشند. در سرسیلندر، وظیفه مایع خنک کننده تنظیم دمای سوپاپ و شمع ها است.

حفظ و نگهداری مایعات از وظایف واشر سرسیلندر:

مسیرهای مخصوص مایع خنک کننده و روغن موتور تنها چند میلی متر با هم فاصله دارند. جلوگیری از ترکیب مایع خنک کننده و روغن موتور با هم یکی از وظایف اصل واشر سرسیلندر است. یکی دیگر از وظایف واشر سرسیلندر جلوگیری از نزدیک شدن گازهای احتراق به مسیرهای مخصوص مایع خنک کننده و روغن موتور است.

کار واشر سریلندر

وظیفه های واشر سرسیلندر و نشانه های سوختن آن  

نشانه های سوختن واشر سرسیلندر

1. کم شدن آب رادیاتور

2.مسدود شدن مجراهای عبور آب در موتور

3. خنک نشدن آب رادیاتور به علت رسوب و یا نقص در عملکرد پروانه.

4. نقص فنی در ترموستات.

5. نقص فنی در واتر پمپ و عدم گردش جریان آب در موتور.

6. پیچ خوردگی شلنگ های ورودی و خروجی رادیاتور.

7. رانندگی طولانی در ترافیک و فشار بر موتور در فصل گرما.

از دیگر علائم سوختن واشر سرسیلندر گرمای بیش از حد موتور، زدن جوش کاذب در رادیاتور، وجود آب در سرپیستون ها، مخلوط شدن آب و روغن، دیر روشن شدن موتور، بد کار کردن موتور، خروج بخار آب از اگزوز و رنگ روغن موتور تقریباً به صورت شیری رنگ خواهد بود و همچنین کم شدن قدرت و کشش موتور هستند.

نکته :در سوختن واشر سر سیلندر اول آب رادیاتور داغ می شود و حرارت افزایش می یابد و پس از چند دقیقه بعد از رسیدن آمپر به خط قرمز واشر شروع به صدمه دیدن می کند.

7 نشانه اصلی سوختن واشر سرسیلندر خودرو

منبع : بخش سرگرمی زرقلم /ط/ط.ی
0