آیا میدانید کوتاه و جالب سری 1

آیا میدانید کوتاه و جالب سری 1
آیا میدانید های جالب و عجیب اما واقعی سری یکم
آیا میدانید یک کوه آتشنشانی در اتیوپی وجود داره که از اون بخارهای آبی رنگ بیرون میاد؟ در ادامه این مطلب با خواندن دانستنی های روز جهان لذت ببرید.

آیا میدانید های عجیب و شگفت انگیز

1.آیا میدانستید یک خانم در ایالت فلوریدای آمریکا برای شش سال و بدون تکون خوردن روی یک مبل نشست . یعنی همه کاراشم روی همون مبل میکرد و زمانی که پزشکان خواستند او را تکان بدهند مشکل داشتند . چون پوست او با پارچه مبل یکی شده بود.این خانم بعد از جدا شدن از روی مبل به عمل جراحی نیاز داشت ولی جان خود را زیر تیغ جراحی از دست داد.

پزشکان پس از تلاش شش ساعته برای نجات خانم گیل لوورن گرینز، 40 ساله،با شکست مواجه شدند. و این خانوم درگذشت. کارگران که برای تمیز کردن خانه این زن رفته بودند میگفتند که خانه این خانم بسیار کثیف و بوی خیلی بدی می داد. علت اینکه این خانم 6 سال تمام روی این مبل نشسته بود این بود که خانم لوورن گریننر چاق بوده به طری که حتی نمیتوانسته از توالت و حام منزلش استفاده کند.

به گفته کسانی که به این خانه رفت آمد داشتند منزل این خانوم به قدری در این 6 سال کثیف شده بوده که برای رفتن به این خانه حتمنا باید از ماسک استفاده می کردند.

کالبد شکافی اولیه علت مرگ این زن را چاقی مفرد اعلام کرد ولی مقامات می خواهند بیشتر در مورد شرایط درون خانه بدانند.

خانمی که 6 سال روی یک مبل نشست

2.آیا میدانستید تمام مارمولک های بیابانی ماده هستند . چون نرهای این نوع مارمولک ها سالها قبل منقرض شدند . ولی ماده ها هنوز تخم گذاری میکنن و فقط مثل خودشون یعنی مارمولک ماده به وجود می آورند.

مارمولک ها یک گروه گسترده از خزندگان اسکاموتی هستند که دارای بیش از 6000 گونه می باشند. در سراسر قاره ها به غیر از قطب جنوب و همچنین اکثر دز اکثر اقیانوس ها مامولک آبی وجود دارد. مارمولک ها جزو دسته آغازیان است، زیرا مارها نسل آنها را از بین می برد؛ برخی از مارمولک ها با این دو گروه انحصاری نسبت به سایر مارمولک ها ارتباط بیشتری دارند. مارمولک ها از اندازه کلمله ها و گوکلک ها تا چند سانتی متر تا اژدهای کومودو 3 متر طول می کشد.

مارمولک های بیابانی ماده هستند

3.آیا میدانستید اراتوستن ریاضی دان ، شاعر ، ستاره شناس و جغرافی دان یونانی در2200 سال پیش در مصر , بدون اینکه مصر رو ترک کنه محیط کره زمین را محاسبه کرد.که بسیار به واقعیت نزدیک بود و بعدها کریستن کلمب کارهای او را مطالعه کرد .

اراتوستن کیست؟

اراتوستن ریاضیدان یونانی، شاعر، ستاره شناس و نظریه پرداز موسیقی بود. او دانشمندی بود که بعد ها دانشمندان زیادی از تحقیقات و نوشته های او استفاده کردند. او تبدیل به کتابدار اصلی کتابخانه اسکندریه شد. او رشته جغرافیا را از جمله اصطلاحات استفاده شده امروزه اختراع کرد

اراتوستن محیط کره زمین را محاسبه کرد

4.آیا میدانستید که سیب روی اسحاق نیوتن نیفتاد که جاذبه رو کشف کنه بلکه اون رو فقط به فکر فرو برد.

سر آیزاک نیوتن (تولد دسامبر 1642 - مرگ 20 مارس 1726/27) یک ریاضیدان انگلیسی، فیزیکدان، ستاره شناس، متکلم و نویسنده بود (که در روزگار خود به عنوان فیلسوف طبیعت گرا توصیف شده است) که به طور گسترده به عنوان یکی از تاثیر گذارترین دانشمندان در تمام دوران و یک شخصیت کلیدی در انقلاب صنعتی است. کتاب او Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica ("اصول ریاضی فلسفه طبیعی")، اولین بار در سال 1687 منتشر شد، همچنین نیوتن پایه های مکانیک کلاسیک را بنیان گذاشت. نیوتون همچنین به ساختن اپتیکها کمک کرد و با گاتفریید ویلهلم لایبنیتس برای ایجاد محاسبات بی نهایت تلاش زیادی کرد.

دلیل افتادن سیب روی اسحاق نیوتن

5.آیا میدانستید طبق تحقیقات اکادمی ملی علوم آمریکا در کهکشان ما حداقل 2 میلیارد سیاره مثل زمین وجود داره که میتونه روی آنها زندگی وجود داشته باشه.

یکستاره نوعی از جسم نجومی است که شامل یک اسفروئید درخشان پلاسما است که توسط گرانش خود در فضا ثابت می ماند. نزدیکترین ستاره به زمین، خورشید است. بسیاری از ستارگان دیگر در طول شب به چشم غیر مسلح از زمین به چشم می آیند که به همین دلیل بسیاری از نقاط نورانی ثابت در آسمان به دلیل فاصله بسیار زیادشان از زمین  کوچک به نظر می رسد. از لحاظ تاریخی، برجسته ترین ستارگان به ستاره ها و ستاره ها تقسیم شده اند، که درخشان ترین آنها نام های خاصی به دست آوردند. ستاره شناسان کاتالوگ ستاره ای را جمع آوری کرده اند که ستاره های شناخته شده را شناسایی کرده و ستاره های استانداردی را طراحی می کنند. با این حال، اکثر 300 ستاره (3 × 1023) ستاره در جهان به چشم غیر مسلح از زمین، از جمله تمام ستارگان خارج از کهکشان، کهکشان راه شیری، نامرئی هستند.

در کهکشان 2 میلیارد سیاره مثل زمین وجود داره

6.آیا میدانستید که اگر خورشید را به شکل یک زنبیل فرض کنید و بخواید اونو با کره هایی به اندازه زمین پر کنید.به چنتا مثل کره زمین احتیاج داریم؟ به یک میلیونو سیصد هزارتا.

اندازه بزرگ خورشید

7.آیا میدانستید یک کوه آتشفشانی در اتیوپی وجود داره که از اون بخارهای آبی رنگ بیرون میاد.

این یک آتشفشان است، ولی نه مثل دیگر آتشفشان ها که ما قبلا دیده ایم. این فوران چرخه ای در کوه داناکیل، در دشت پایین در اتیوپی اتفاق می افتد. گدازه آتشفشان معمولا قرمز رنگ است - ولی در این آتشفشان به دلیل سوختن گازهای سولفوریک گدازه های آبی رنگ زیبا نمایان می شود.

عکاس فرانسوی اولیویه گرینوالد این تصاویر را بدون استفاده از فیلترهای رنگی یا افکت های دیجیتال ایجاد کرده است که کار ساده ای هم نیست. برای گرفتن این عکس او مجبور شد صبح تا ظهر، هنگامی که شعله های آتشفشانی آبی قابل مشاهده بود، اما قبل از اینکه تمام نور روز از بین رفته بود. سپس باد باید از او دور شود تا بتواند به اندازه کافی نزدیک شود. عکاسی از آتش سوزی مشابه کواوه ایجن در اندونزی، جایی که او در داخل دهانه کار می کرد، حتی بیشتر احمقانهبود. او می گوید: "ما باید مراقب باشیم که باد آتش را به ما نزدیک کنند."

آبی بودن بخارهای کوه آتشفشانی در اندونزی

8.آیا میدانستید در چین یک قانون وجود داره که اگر شخصی پدر و مادرش بالای 60 سال سن دارن بایدحتما به طور منظم به دیدار آنان برود.

دیدار با پدر و مادرهای بالای 60 سال در چین

9.آیا میدانید یک مرد در سال 2004 دچار یک سکته مغزی شد و بعد از اون هیچ وقت احساس ناراحتی و غم نکرد.

تاثیر خوب سکته مغزی

10.آیا میدانستید در سال1981 میلادی یک مموری 1 گیگابایتی 300 هزار دلار قیمت داشت. بله 38 سال پیش باید برای خرید یک کارت مموری 300 هزار دلار به فروشنده پرداخت می کردید!

قیمت مموری 1 گیگابایتی در سال1981 میلادی

منبع : بخش سرگرمی زرقلم /ک.ک/ع
0