11 روش آسان برای تمیز کردن اجاق گاز

11 روش آسان برای تمیز کردن اجاق گاز
روش های عالی برای تمیز کردن اجاق گاز با مواد طبیعی پاک کننده
اجاق گاز ها هنگام آشپزی پر از لکه و چربی های مزمن می شوند که شاید به راحتی از بین نروند اما موادی وجود دارد که برای تمیز کردن این لکه ها بی نظیر است.

روش های آسان برای تمیز کردن اجاق گاز

حتی اگر شما تنها چند بار در هفته وعده های غذایی خود را بپزید هم اجاق گازتان کثیف می شود ، یک قابلمه پر از روغن می تواند یک آشفتگی پیچیده را برای پاک کردن ایجاد کند. تمیز کردن گاز معمولاً خیلی سخت است. اما هیچ نیازی به مواد شیمیایی تند که می توانند به سطوح آسیب بزنند و باعث بیماری شما شوند، وجود ندارد.

تمیز کردن اجاق گازهای معمولی بسیار سخت است. نیازی به مواد شیمیایی خشن وجود ندارد چون مواد شوند قوی می تواند به سطوح آسیب برساند و خودتان را نیز مریض کند. بسیاری از مردم اکنون به روش سبز برای تمیز کردن اجاق گاز خود اقدام می کنند.

در اینجا یازده روش آسان برای تمیز کردن اجاق گاز آموزش داده اییم تا اجاق گاز خود را مثل روز اول تمیز و درخشنده کنید. قبل از اینکه شروع کنید، به دفترچه راهنمای اجاق گاز خود نگاه کنید در این دفترچه ها نکاتی برای شستشو آورده شده است که ممکن است به تمیز کردن بهتر اجاق گازتان کمک کند.

بسیاری از مردم با روش های تمیز کردن به گاز خود آسیب می رسانند اما این ار درستی نیست چراکه در این بخش از نکات خانه داری زرقلم روش های آسان برای تمیز کردن سطوح اشپزی و برق انداخت اجاق گاز وجود دارد.برای تمیز کردن و برق انداختم اجاق گاز نیازی به استفاده مواد شیمیایی که برای بدن نیز مضر است نبوده و به راحتی با چند تکنیک کوچک می توانید اجاق گاز خود را مانند روز اول برق بیاندازید.

تمیز کردن اجاق گاز لعابی

نحوه تمیز کردن اجاق گاز خیلی آسان و حرفه ای

استفاده از ترکیبات طبیعی و خانگی برای تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز با جوش شیرین: 

1. آمونیاک و جوش شیرین:

در حالی که آمونیاک برای تمیز کردن همه چیز ایده آل نیست, اما هیچ چیز برای گازتان بهتر از آن نیست. با این روش کار کمتری برای انجام دادن دارید.مشعل های قابل برداشت را در کیسه ای قرار دهید و آمونیاک را بریزید و روز بعد, آن ها را بشویید و ببینید که چطور می درخشند.  

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

تمیز کردن اجاق گاز با بهترین پاک کننده (جوش شیرین)

تمیز کردن اجاق گاز با بهترین مواد طبیعی

2. آب اکسیژنه و جوش شیرین:

چند تمیز کننده دیگر این مقدار قدرت را دارند. این را روی هر گونه باقی مانده روی اجاق خود بمالید. سطح را با جوش شیرین بپاشید و سپس آب اکسیژنه را نم نم روی آن بریزید.بعد انجام کار، آبکشی کنید. 

3. آب جوش:

اگر شما محصولات اضافی در اطراف خانه نداشته باشید, اما قطعا باید آب جوش خود را داشته باشید و این را امتحان کنید. آرام و با احتیاط آب جوش را روی سطح کثیف بریزید.اگر بگذارید بماند تا خنک شود, چیزهای سخت به سادگی محو می شوند و اگر لازم شد, با یک تکه صابون روی اسفنج کار کنید این یک راه حل ساده و دوست دار محیط زیست است، چون از عناصر کاملاً طبیعی و عاری از مواد شیمیایی استفاده می کند. 

تمیزکردن میله های اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز با آب جوش

4. نمک و جوش شیرین:

یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین و یک قاشق سوپ خوری نمک را به هم بزنید ؛ سپس یک قاشق سوپ خوری آب بریزید تا خمیر تهیه شود. پارچه ای را داخل مخلوط فرو کنید و روی کثیفی ها بکشید و مخلوط را روی کثیفی ها بمالید. مایعات را جذب و تمیز می کند.

طرز تمیز کردن چدن روی گاز 

تمیز کردن اجاق گاز با نمک و جوش شیرین

راهکارهایی فوق العاده برای تمیز کردن اجاق گاز

5. روغن گیاهی و یا روغن زیتون:

این روش به شما این امکان را می دهد که روغن گیاهی و یا روغن زیتون را بر روی اجاق گازخود بریزید. با استفاده از یک پارچه, روغن را روی سطح بمالید. سپس روی آن را تمیز کننده همه کاره اسپری کنید و این کار بر روی هود آشپزخانه هم جواب می دهد. 

پاک کردن چربی از روی چدن گاز

تمیز کردن اجاق گاز با روغن زیتون

6. صابون و آب:

برای این کار شعله های گاز را از گاز جدا کنید. با استفاده از یک پارچه و یک صابون ملایم و آب , هر باقیمانده از آن را بشورید. هر نوع مواد غذایی پخته شده که از بین نمی رود, یک خمیر غلیظ از جوش شیرین و آب تهیه کنید و سپس آن را روی محل مورد نظر بمالید. پس از حدود 20 دقیقه, تمیز کنید و مشعل را آبکشی کنید ؛ بعد از این که کاملاً خشک شد، مشعل ها را سر جایش بگذارید.

تمیز کردن استیل سوخته 

تمیز کردن اجاق گاز با آب و صابون

ترفند های تمیز کردن و ازبین بردن لکه های اجاق گاز

7. سرکه سفید:

سرکه سفید بهترین تمیز کننده است. برای تمیز کردن ظروف شیشه ای نیز به کارر می رود و رگه ها و لکه ها را محو و پاک می کند. یک نسبت سرکه سفید را با دو قسمت آب در یک بطری اسپری مخلوط کنید و سپس محلول را روی جرم ها بزنید و تمیز کنید که اسیدیته سرکه به حذف کثیفی ها کمک می کند. شما می توانید از این ترکیب برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن آشپزخانه تان استفاده کنید. 

8. جوش شیرین و لیمو:

لیمو یک روغن طبیعی دارد و جوش شیرین خاصیت ضد باکتری دارد. جوش شیرین شامل ذرات بسیار خوبی است که به پاک کردن لکه ها کمک می کند و به اندازه کافی ملایم است که شیشه ها را خراش ندهد. کمی جوش شیرین را روی سطح بپاشید و سپس یک نصفه لیمو را روی سطح بمالید و حالا منطقه را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا باقیمانده ذرات جوش شیرین و لیمو را از بین برود. 

تمیز کردن گاز با جوش شیرین

تمیز کردن اجاق گاز با لیمو و جوش شیرین

فوت و فن تمیز کردن اجاق گاز

9. مایع ظرفشویی و جوش شیرین:

نسبت های مساوی از صابون ظرفشویی و جوش شیرین را در یک کاسه کوچک ترکیب کنید ؛ آن را با هم مخلوط کنید تا یک بافت کمی کف آلود ایجاد شود . سپس، مخلوط را زیاد روی سطح و تابه بریزید ، مخلوط را روی ظرف بمالید تا کثیفی را شل کنید. برای یک ساعت ظرف را به کیسه های زیپ دار انتقال دهید، سپس آن را بیرون بیاوریدو باز تمیز کنید. 

تمیز کردن گاز

تمیز کردن اجاق گاز با مایع ظرفشویی

تمیز کردن اجاق گاز به شیوه های مختلف

10. مواد تمیز کننده صنعتی گاز :

تمیز کننده های گاز به خوبی عمل می کنند. قسمت های جدا شدنی گاز را بردارید و در جایی با تهویه خوب قرار دهید و با پاک کننده تجاری رویش اسپری کنید و بگذارید آن ها برای چند ساعت یا یک شب بمانند سپس، در آب داغ و مایع تمیز کننده قرار دهید و بشورید.

از طرف زبر یک اسفنج برای سطوح غیر صاف استفاده کنید و برای سطوح براق از یک پارچه نرم استفاده کنید. قبل از جایگزین کردن آنها روی گاز اجازه دهید به طور کامل خشک شوند. 

11. تیغ :

برای آن لکه هایی که سوخته اند و بسیار سفت و سخت هستند، سعی کنید از یک تیغ استفاده کنید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که تیغه تیغ را در زاویه ای نگه دارید و آن را محکم بگیرید. هنگامی که لکه های سوخته را از شعله های اجاق گازتان کندید، می توانید بقیه مواد را به صورت معمول پاک کنید.

تمیز کردن چدن روی گاز با جوش شیرین

روش های بینظیر مناسب تمیز کردن لکه های قدیمی اجاق گاز

نکات نهایی تمیز کردن اجاق گاز:

  • قبل از امتحان هر کدام از این روش ها، اطمینان حاصل کنید که اجاق گاز سرد است .
  • با یک دستمال کاغذی مرطوب، هر گونه خرده و تکه هایی از غذاها را پاک کنید.
  • به یاد داشته باشید که آن را بعد از هر بار استفاده تمیز کنید تا مجبور نباشید خیلی شدید و سخت و عقی به تمیز کردنش بپردازید.
  • تمیز کردن اجاق به طور مرتب، کمک می کند تا به راحتی تمیز شود هر چه زمان تمیز کردن اجاق و وسایل آشپزخانه را به تاخیر بیندازید،لکه ها سخت تر می شوند.
  • تمیز نگه داشتن آن از دیدگاه زیبایی شناختی و عملی بسیار مهم است.
  • بدون تعمیر و نگهداری مناسب، دریچه های سوخت و منافذ اجاق می توانند مسدود شوند و باعث آسیب شوند.

 

نکات تمیز عالی! من همچنین از روش های شیمیایی غیر سمی برای تمیز کردن وسایل آشپزخانه و چیزهای اطراف خانه به طور کلی استفاده می کنم. من ترجیح می دهم از نوشابه، سرکه سفید و لیمو استفاده کنم چون قدرت تمیز کردن شگفت انگیز طبیعی دارند. نه تنها برای اجاق و اجاق گاز، بلکه برای فرش، پنجره، دیوار و کف نیز از همین ترکیب استفاده میکنم

همچنین توصیه میشود وسایل مورد استفاده در آشپزخانه را بلافاصله پس از استفاده تمیز کنید. چون در غیر اینصورت باید چند روز دیگر سخت تر تمیز میشود، 

اگر شما با استفاده از پراکسید هیدروژن (HP) با نوشابه گازدار که بسیار مؤثر است استفاده کنید، مطمئن شوید که یک پریز را بپوشید. همچنین کل اجاق گاز مشعل را خالی کنید (2 عدد در محدوده گاز من) و حفره های زیر را با حوله کاغذی نورد ببرید. اجازه ندهید که HP در نزدیکی آتش / جرقه ای قرار بگیرد که به نظر می رسد یک تپه کوچک با یک پین بسته است. HP این ها را خراب می کند و دستگاه شما را خراب می کند. 

منبع : بخش سبک زندگی زرقلم /ل/ب
0