از حقایق و شگفتی های جنگل آمازون چه می دانید؟ + عکس

از حقایق و شگفتی های جنگل آمازون چه می دانید؟ + عکس
حقایقی در مورد جنگل آمازون که شما نمیدانید
جنگل بارانی آمازون که در شمال آمریکای جنوبی می باشد به عنوان بزرگترین جنگل استوایی شناخته شده است و حقایقی در این جنگل وجود دارد که شاید اطلاعاتی در مورد آن نداشته باشید.

حقایقی در مورد جنگل آمازون

برای ماجراجویی شگفت انگیز در جنگل های آمازون آماده هستید؟ دوست دارید به عمق جنگل آمازون بریم و از حقایق فوق العاده این جنگل زیبا پرده برداریم؟ پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با هم به بررسی بزرگترین جنگل دنیا و زیست گاه حیوانات جالب و کمیاب بپردازیم

جنگل بارانی آمازون، نام بزرگترین جنگل بارانی جهان می باشد که در شمال آمریکای جنوبی قرار دارد که آب و هوای این منطقه همیشه گرم و یا شرجی می باشد. اما تا به حال برای شما نیز پیش امده است که در حال عوض کردن کانال های تلویزیون هستید که ناگهان مستندی را از حیات وحش آمازون مشاهده می کنید و فورا از عوض کردن کانال های تلویزیون دست برمی دارید تا مستند در حال پخش را با دقت مشاهده کنید.

با این وجود این نشان دهنده میزان اهمیت جنگل بارانی آمازون در تمام قسمت های جهان می باشد که هر یک از ما را به نحوی متفاوت و گوناگون به خود عاشق نموده است. اما آیا به حال حقایقی در مورد جنگل آمازون شنیده اید؟ چیزی در مورد ان مطالعه کرده اید که در زمان مشاهده مستدات با آگاهی بیشتر آنرا تماشا کنید؟

شاید تنها تعداد اندکی از ماها حقایقی را در مورد جنگل بارانی آمازون مطلع باشیم. به همین دلیل ما قصد داریم در ادامه این مطلب از بخش سرگرمی زرقلم شما را برخی حقایق جالب و خواندنی جنگل بارانی آمازون آشنا سازیم. همراه ما باشید.

حقایقی در مورد جنگل آمازون

حقایقی در مورد جنگل آمازون که باید بدانید

حقایق جالب در مورد جنگل آمازون

جنگل آمازون بارانی مدت هاست به عنوان مخزن خدمات زیست محیطی نه تنها برای قبایل و جوامع محلی شناخته شده بلکه برای سایر نقاط جهان نیز شناخته شده است. این جنگل بزرگترین و تنها جنگل بارانی دنیاست که تا کنون به حیات خود ادامه داده است

ولی متاسفانه به علت گرمایش زمین این جنگل بزرگ از از گرمایش در امان نبوده و رفته رفته وسعتش کم میشود، تأثیر جنگل زدایی آمازون همچنان به تدریج روند فرآیند زیست محیطی شکننده را که طی میلیون ها سال تصفیه شده است، از بین می برد.

به طرز وحشیانه ای که جنگل های بارانی همچنان ناپدید می شوند، کار علمی از دو دهه گذشته، روابط حیاتی را که سلامت جنگل های بارانی را به سایر نقاط جهان مرتبط می سازد، روشن می کند.

آب از گیاهان به داخل جو از طریق تبخیر تعرق (تبخیر و انتقال ترشحات) و اقیانوس توسط رودخانه ها، بر آب و هوای جهان و گردش گردش اقیانوس تأثیر می گذارد. این به عنوان مکانیسم بازخورد کار می کند، زیرا این فرآیند همچنین محیط زیست منطقه ای را که بر آن بستگی دارد، حفظ می کند.

ریشه های طبیعی پزشکی. برای هزاران سال، انسان ها برای استفاده های مختلف از حشرات، گیاهان و سایر موجودات در منطقه استفاده می کنند؛ و این شامل کشاورزی، لباس و، البته، درمان بیماری ها است.

بومیان مانند یانامومو و سایر گروه های مخلوط (از جمله متیوزهای پرو یا کابوکلوس برزیل) از ترکیبات شیمیایی موجود در گیاهان و حیوانات استفاده کرده اند. دانش استفاده از این گیاهان معمولا توسط یک پزشک (شامان) برگزار می شود، که این سنت را به یک شاگرد تبدیل می کند، فرآیندی است که برای قرن ها ادامه داشته و بخش مهمی از هویت مردم را تشکیل می دهد.

1- وسعت بی کران جنگل بارانی آمازون

جنگل آمازون در جهان به عنوان بزرگترین جنگل استوایی جهان شناخته می شود که وسعت و مساحت آن بیش از 5.5 میلیون کیلومتر مربع می باشد که در نوع خود بی نظیر و تکرار نشدن است. با این حال این جنگل بقدری بزرگ و وسیع است که اگر بریتانیا و ایرلند را بخواهیم در این جنگل بگنجانیمف می توانیم آمازون را به 17 قسمت مساوی به بریتانیا و ایرلند تقسیم نمود.

2- کشورهای اطراف جنگل آمازون

جنگل بارانی آمازون توسط کشورهای مختلفی اعم از برزیل، بولیوی، اکوادور، ونزوئلا، گویانا و سورینام احاطه شده است.

مساحت و اندازه جنگل آمازون

جنگل آمازون بزرگترین جنگل استوایی جهان

حقایق عجیب درباره جنگل آمازون

3- رکورد شنا در رودخانه طویل آمازون!

رودخانه آمازون دومین رودخانه طویل جهان با طول 6400 کیلومتر می باشد که در سال 2007 میلادی آقای " مارتین استرل " موفق به شنا کردن در این رودخانه طویل گردید. جالب است بدانید وی به مدت 66 روز این رودخانه را توانست با وجود تمام مشکلات احتمالی و حیوانات سمی شنا کند و روزانه تنها 10 ساعت برای آن وقت سپری می نمود.

4- آمازون دارای غنی ترین اکوسیستم جهان!

جنگل بارانی آمازون زادگاه و محل زندگی تعداد زیادی از حیوانات و گیاهان است. اما چرا لقب غنی ترین اکوسیستم به این جنگل بارانی داده شده است؟؟! علت اینکه آمازون دارای غنی ترین اکوسیستم جهان می باشد، وجود 40 هزار گونه گیاه، 1300 گونه پرنده، 3هزار نوع ماهی، 430 پستاندار و 2.5 میلیون حشرات مختلف می باشد که این در نوع خود بی نظیر می باشد!

جنگل بارانی آمازون

جنگل آمازون بزرگترین محل زندگی گیاهان و حیوانات در جهان

دانستنی های جنگل آمازون

5- آمازون میزانی جذاب ولی در عین حال مرگبار!

همان گونه که در مورد 4 گفته شد، جنگل آمازون یکی از غنی ترین اکوسیستم های جهان است و از این رو دارای جذابیت های بی نظیری می باشد. اما در این جنگل بارانی، گاها با گیاهان و موجودات سمی روبرو خواهید شد که می توانند عامل کشنده باشند. از این رو می توان این گونه برداشت نمود که حیوانات و گیاهان مرگبار در این جنگل حضور فعال دارند و باید بسیار مراقب بود.

6- آمازون = ریه های زمین!

یکی از مهم ترین و اصلی ترین لقب های جنگل آمازون، ریه های زمین می باشد چرا که گیاهان و درختان این منطقه کربن دی اکسید را می گیرند و اکسیژن را به محیط پس می دهند. در حقیقت لازم به ذکر است که بیش از 20% اکسیژن جهان را جنگل های امازون تولید می کنند.

لقب های جنگل آمازون

جنگل آمازون منبع تولید اکسیژن در جهان

حقایق شگفت انگیز در مورد جنگل آمازون

7- ریشه یابی کلمه " آمازون "

کلمه آمازون توسط کاشف اسپانیا یعنی " فرانسیسکو ده اوریانا " به این جنگل داده شده است که علت اصلی آن هم چنگل وی با جنگجویان زن که به آنها " theIcamiabas " گفته می شد بود که وی آمازون را با این افراد مقایسه نمود و نام این جنگل وسیع را آمازون نهاد.

8- آمازون تاریک ترین جنگل جهان می باشد!

به دلیل وجود گیاهان و درختان بسیار بلند قامت در جنگل آمازون شاهد تاریک ترین جنگل جهان هستیم که در مواقع بارش باران تخمین زده شده است که به مدت 10 دقیقه گاها طول می کشد تا آب از میان درختان به پایین بیاید!!

اطلاعاتی درمورد جنگل آمازون

تاریک ترین جنگل جهان جنگل آمازون

اطلاعات جالب و عجیب در مورد جنگل آمازون

9- ارتباط آمازون با اقیانوس اطلس

یکی از حقایق جالبی که می توانید از جنگل آمازون بدست آورید این است که در هر ثانیه از جنگل امازون به اقیانوس اطلس، بیش از 55 میلیون گالن آب وارد می شود که این واقعا بی نظیر و خارق العاده می باشد!

10- میوه های جنگل آمازون

همان گونه که گفته شد جنگل آمازون دارای بزرگترین اکوسیستم جهان را دارا می باشد که در آن بیش از 3000 نوع میوه وجود دارد. اما اکثر این میوه ها سمی هستند و با خوردن انها ممکن است جهان خود را به خطر بیندازید. لازم به ذکر است که تنها 200 نوع میوه از این 3000 نوع میوه در دیگر نقاط جهان وجود دارد و خورده می شود!

منبع : بخش سرگرمی زرقلم /ط/س
0