آیا میدانید کوتاه و جالب سری 2

آیا میدانید کوتاه و جالب سری 2
آیا میدانیدها و اطلاعات عمومی جالب سری دوم
آیا میدانید در ایستگاه بین المللی فضایی هر 90 دقیقه یک بار خورشید طلوع می کند؟ در ادامه این مطلب از خواندن دانستنی های جدید علمی زرقلم لذت ببرید.

بهترین آیا میدانید های روز دنیا

1.آیا میدانستید سیستم ایمنی بدن روزی حداقل یک بار سلولی را نابود می کند که در صورت زنده ماندن به سرطان تبدیل می شد.

با گذشت زمان DNA ها تخریب میشوند و همین علت باعث تخریب سلول های بدن و ایجاد تومور سرطانی میشود.

سیستم ایمنی بدن

2.آیا میدانستید هندوانه اگر بلافاصله بعد از غذا خورده شود، در هضم غذا اختلال ایجاد می کند.

هندوانه هر چند دارای آب فراوانی هست ولی نباید بعد از وعده های غذایی اصلی مصرف شود. هندوانه بعد از غذا باعث فاسد شدن غذا در معده میشود به همین علت نباید پس از صرف غذا خورده شود.

هندوانه

3.آیا میدانستید هزینه طراحی لوگوی جدید پپسی در سال 2008 یک میلیون دلار بود.

بله پپسی تا سال 2008 یازده بار لوگوی خود را تغییر داده و لوگو آخری که در سال 2008 توسط گروهی بنام Arnell طراحی شد. این گروه برای طراحی آخرین لوگوی شرکت پپسی مبلغ 1 میلیون دلار دریافت کرد.

هزینه لوگوی جدید پپسی

4.آیا میدانستید در ایستگاه بین المللی فضایی هر 90 دقیقه یک بار خورشید طلوع می کند.

فضانوردان مستقر در ایستگاه بین‌المللی فضایی در هر ۲۴ ساعت، ۱۶ بار طلوع خورشید را می‌بینند. 

توماس پسکویت، فضانور سازمان فضایی اروپا می گوید: ما در 24 ساعت 16 بار طلوع و غروب خورشید را در ایستگاه فضایی تجربه کردیم. او می گوید ما در هر 90 دقیقه یکبار مدار زمین را با سرعت ۲۸.۸۰۰ کیلومتر طی میکنیم در نتیجه در هر 90 دقیقه میتوانیم طلوع و غروب خورشید را شاهد باشیم

ایستگاه بین المللی فضایی

5.آیا میدانستید مبدا تقویم کره شمالی زاد روز رهبر فقیدشان کیم ایل سونگ می باشد .کره ای ها هم اکنون در سال 104 زندگی می کنند. کیم ایل سونگ در سال 1912 بدنیا آمد و در سال 1994 درگذشت در منطقهٔ شمالی کره متولد شد و اولین رهبر کره شمالی از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۹۴ بود. پس از وی کیم جونگ ایل پسرش به رهبری کرهٔ شمالی منصوب شد. او رئیس‌جمهور ابدی کره شمالی است.

مبدا تقویم کره شمالی

6.آیا میدانستید الیزابت باتوری شاهزاده معروف مجاری دختران جوان و زیبا را می کشت تا در خون آن ها حمام کند و همیشه جوان بماند. او از خود رکوردی در کتاب گینس بجا گذاشته با عنوان نیرومند ترین قاتل زن اگرچه آمار قربانیان او هنوز هم مورد بحث است. باتوری و 4 همدست او در سال های ۱۵۸۵ تا ۱۶۱۰ به جرم قتل و شکنجه صد ها زن جوان و زیبا متهم شده بودند. به ادعای زنی بنام سوزانا در حین محاکمه او به قتل و شکنجه 650 دختر جوان متهم شد.

الیزابت باتوری

7.آیا میدانستید به محکومان به اعدام در ژاپن نمی گویند چه روزی اعدام خواهند شد تا هر روز با این نگرانی که شاید روز آخر باشد از خواب بیدار شوند. 

محکومان به اعدام در ژاپن

8.آیا میدانستید بالاترین میزان گل در یک مسابقه رسمی فوتبال در یک لیگ ماداسکار با نتیجه 0 بر 149 ثبت شده است.

در اکتبر سال 2002 دو تیم فوتبال “ای اس آدما” و “ایمیرنه” در کشور ماداگاسکار به مصاف هم رفتند که تیم “ای اس آدما” با نتیجه 149 بر صفر پیروز شد. و این بازی رکورد دار یک بازی رسمی فوتبال با بیشترین گل یعنی 149 گل را برای خود به ثبت رساند

بالاترین میزان گل در لیگ ماداسکار

9.آیا میدانستید فروشگاه زنجیره ای استارباکس هرشب تمام خوراکی های فروخته نشده را به خیریه ها اهدا می کنند. استارباکس یکی از محبوب ترین و مشهورترین شرکت های مربوط به مواد غذایی آمریکا هست که بیشتر به خاطر قهوه اشدر جهان شناخته شده است

فروشگاه زنجیره ای استارباکس

10.آیا میدانستید فشاری که قلب انسان تولید میکند می تواند خون را تا بیش از 10 متر بپاشد. این را هم بدانید سرطان قلب به ندرت رخ می دهد و خنده و شادی غذای قلب برای سالم ماندن است

فشار قلب انسان

 

منبع : بخش سرگرمی زرقلم /ش/ن
0