تشخیص راشیتیسم از روی دندان کودکان

تشخیص راشیتیسم از روی دندان کودکان
علل و علائم اصلی راشیتیسم و راه تشخیص و درمان نرمی استخوان
راشیتیسم یا نرمی استخوان اغلب در کودکان به دلیل کمبود ویتامین D ایجاد می شود و بهترین راه درمان و جلوگیری از این بیماری قرار گرفتن در معرض نور خوشید می باشد.

همه چیز را درباره راشیتیسم یا نرمی استخوان بدانید

 • راشیتیسم چیست؟
 • علت آن چیست ؟
 • علائم اصلی و تایید کننده نرمی استخوان چیست؟
 • چگونه میتوان از آن پیشگیری کرد؟
 • راههای تشخیص و درمان نوین کدام است؟ در ادامه این بخش از سلامت زرقلم به این سوالات پاسخ کاملی خواهیم داد.

راشیتیسم چیست؟

راشیتیسم یا نرمی استخوان شرایطی است که در آن استخوان های ضعیف یا نرم در کودکان ایجاد می شود. علائم راشیتیسم عبارتند از: پرده های بی روح، رشد خفیف، درد استخوان، پیشانی بزرگ و خواب کم. عوارض ممکن است شامل شکستگی های استخوانی، اسپاسم عضلانی، ستون فقرات غیر طبیعی و یا ضعف فکری باشد. 

شایع ترین علت نرمی استخوان کمبود ویتامین D است. این می تواند منجر به خوردن یک رژیم غذایی بدون کافی ویتامین D، پوست تیره، کم شدن نور خورشید، تغذیه انحصاری با شیر مادر بدون مکمل ویتامین D، بیماری سلیاک و شرایط خاص ژنتیکی باشد. سایر عوامل ممکن است شامل کلسیم یا فسفر نباشند. مکانیسم پایه شامل کلسیفیکاسیون کافی از صفحه رشد است. تشخیص به طور کلی مبتنی بر آزمایش خون است که کلسیم کم، فسفر کم و یک آلکالین فسفاتاز بالا همراه با اشعه ایکس دارد. 

پیشگیری شامل مکمل های ویتامین D برای نوزادان انحصاری شیرین است. درمان بستگی به علت اصلی دارد. اگر به علت کمبود ویتامین D، درمان معمولا با ویتامین D و کلسیم است.  این به طور کلی طی چند هفته بهبود می یابد. تغییر شکل استخوان همچنین ممکن است در طول زمان بهبود یابد. گاهی اوقات ممکن است جراحی برای رفع خستگی استخوان انجام شود. اشکال ژنتیکی بیماری معمولا به درمان ویژه نیاز دارند 

ریکیت نسبتا معمولی در خاورمیانه، آفریقا و آسیا اتفاق می افتد. به طور کلی در ایالات متحده و اروپا به جز در میان گروه های اقلیت خاص، غیر معمول است. این در دوران کودکی آغاز می شود، معمولا بین 3 تا 18 ماهگی است. نرخ بیماری در مردان و زنان برابر است.  از زمان قرن اول میلادی، مواردی از موادی که قبلا کشف شده اند، شرح داده شده است و شرایط در امپراطوری روم گسترده بود. این بیماری در قرن بیستم شایع بود درمان های اولیه شامل استفاده از روغن ماهی کبد بود. 

راشیتیسم یک اختلال اسکلتی است که از کمبود ویتامین D، کلسیم، یا فسفات ناشی می شود. این مواد مغذی برای رشد استخوان های قوی و سالم مهم هستند. افراد مبتلا به راشیتیسم ممکن است دارای استخوان های ضعیف و نرم، کم رشد کرده، و در موارد شدید، دفرمه شدن شکل های اسکلتی باشند.

ویتامین D به بدن شما کمک می کند تا کلسیم و فسفات را از روده ها جذب کند. شما می توانید ویتامین D را از محصولات غذایی مختلف، از جمله شیر، تخم مرغ و ماهی بخرید. بدن شما هم چنین ویتامین را وقتی در معرض نور خورشید قرار می گیرید، تولید می کند.

کمبود ویتامین D برای بدن شما جذب میزان کافی کلسیم و فسفات را سخت می کند. وقتی این اتفاق می افتد بدن هورمون های را تولید می کند که باعث ایجاد کلسیم و فسفات می شوند تا از استخوان هایتان آزاد شوند. وقتی استخوان های شما فاقد این مواد معدنی هستند، ضعیف و نرم می شوند.

راشیتیسم در کودکانی است که بین 6 تا 36 ماه سن هستند و خیلی شایع است. کودکان در بالاترین خطر راشیتیسم قرار دارند، زیرا آن ها هنوز در حال رشد هستند.

کودکان اگر در یک منطقه کم نور خورشید زندگی کنند، رژیم غذایی گیاهی داشته باشند، یا محصولات لبنی را مصرف نکنند ممکن است به اندازه کافی ویتامین D دریافت نکنند. در برخی موارد، شرایط هم موروثی است.

راشیتیسم

راشیتیسم یا نرمی استخوان چیست؟

چه کسی در معرض خطر توسعه راشیتیسم قرار دارد؟

عوامل خطر برای راشیتیسم، عبارتند از:

سن:

راشیتیسم در کودکانی که بین 6 تا 36 ماه سن دارند، شایع است. در این دوره زمانی، کودکان معمولاً رشد سریعی را تجربه می کنند. این زمانی است که بدن آن ها به کلسیم و فسفات بیشتر نیاز دارد تا استخوان های آن ها را تقویت و توسعه دهد.

رژیم:

اگر رژیم غذایی گیاهی داشته باشید که شامل ماهی، تخم مرغ یا شیر نباشد، شما ریسک بالاتری برای توسعه راشیتیسم دارید. اگر در هضم شیر مشکل دارید و یا آلرژی به شکر (لاکتوز) دارید، شما هم در خطر هستید.

کودکانی که تنها از شیر مادر تغذیه می کنند، ممکن است در ویتامین D دچار کمبود شوند. شیر مادر حاوی ویتامین D کافی برای جلوگیری از راشیتیسم نیست.

کودکان شیرخوار

راشیتیسم در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند

عوامل خطر برای بیماری راشیتیسم

رنگ پوست:

کودکان کشورهای آفریقایی، جزایر اقیانوس آرام و نزول خاورمیانه در بالاترین خطر ابتلا به راشیتیسم قرار دارند زیرا پوست تیره ای دارند. پوست تیره به اندازه پوست روشن تر به نور خورشید واکنش نشان نمی دهد، بنابراین ویتامین D کمتری تولید می کند.

مکان جغرافیایی:

بدن های ما وقتی در معرض نور خورشید قرار دارند، ویتامین D بیشتری تولید می کنند، بنابراین اگر در یک منطقه با نور خورشید کمی زندگی کنید، در معرض خطر بیشتری قرار می گیرید. اگر در ساعات روز در داخل خانه کار کنید، در خطر بالاتری نیز هستید.

ژن ها:

یک شکل از راشیتیسم را می توان به ارث برد. به این معنی است که این اختلال از طریق ژن ها به ارث برده می شود. این نوع به نام راشیتیسم موروثی شناخته می شود که کلیه ها را از جذب فسفات منع می کند.

بیماری ریکتز

عوامل راشیتیسم یا استئومالاسی در کودکان

علائم راشیتیسم چیست؟

نشانه های راشیتیسم، عبارتند از:

 • درد یا حساسیت در استخوان های بازو، پاها، لگن و یا ستون فقرات
 • رشد کم و قامت کوتاه
 • شکستگی های استخوان
 • گرفتگی عضلات ماهیچه

دفرمه بودن دندان ها، مانند:

 • به تاخیر افتادن تشکیل دندان
 • سوراخ در مینا
 • آبسه
 • نقص در ساختار دندان
 • افزایش تعداد خرابی ها

تشکیل دندان های کودکان

تاخیر در تشکیل دندان کودک از علائم راشیتیسم

نشانه های راشیتیسم یا نرمی استخوان

ناهنجاری های اسکلتی، از جمله:

 • یک جمجمه عجیب به شکل عجیبی
 • پاپرانتزی، یا پاهایی که خم می شوند،
 • برامدگی در قفسه سینه
 • استخوان سینه برجسته
 • ستون فقرات قوس دار
 • دفرمگی لگن

اگر کودک شما علائم راشیتیسم را نشان می دهد، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر این اختلالات در طول دوره رشد کودک درمان نشود، کودک ممکن است به قد کوتاهی پایان دهد. در صورتی که این اختلال درمان نشود، دفرمگی می تواند دائمی شود.

پاپرانتزی کودکان

پاپرانتزی بودن کودک نشانه ای از راشیتیسم

راشیتیسم چگونه تشخیص داده می شود؟

ممکن است پزشک بتواند راشیتیسم را با انجام یک معاینه فیزیکی تشخیص دهد. آن ها با فشار شدید بر روی استخوان ها به دنبال حساسیت و یا درد در استخوان ها خواهند بود. پزشک شما همچنین ممکن است برخی تست های خاص را تجویز کند تا تشخیص بیماری زا را انجام دهند، از جمله:

 • آزمایش های خون برای اندازه گیری میزان کلسیم و فسفات در خون
 • اشعه های ایکس استخوان برای بررسی تغییر شکل استخوانر موارد نادر، نمونه برداری از استخوان انجام خواهد شد.

تشخیص راشیتیسم

روش های تشخیص بیماری راشیتیسم

راشیتیسم چگونه درمان می شود؟

درمان راشیتیسم بر جای گزینی کمبود ویتامین و یا مواد معدنی در بدن تمرکز دارد. این کار بیشتر علایم مرتبط با راشیتیسم را حذف خواهد کرد. اگر فرزند شما کمبود ویتامین D دارد، دکتر شما احتمالاً از شما می خواهد تا در صورت امکان او را در برابر نور خورشید بیرون ببرید.

آن ها همچنین او را به مصرف محصولات غذایی غنی از ویتامین D، مانند ماهی، کبد، شیر و تخم مرغ تشویق خواهند کرد.همچنین کلسیم و مکمل های ویتامین D نیز می توانند برای درمان راشیتیسم مورد استفاده قرار گیرند.

در مورد مقدار مناسب از پزشک خود سوال کنید، چون می تواند براساس اندازه کودک شما متفاوت باشد. بیش از حد ویتامین D و یا کلسیم می توانند ناامن باشند.

اگر دفرمه شدن شکل های اسکلتی وجود داشته باشند، کودک شما ممکن است به بند ها بریس هایی نیاز داشته باشد تا استخوان ها را در شکل درستشان قرار دهند. در موارد حاد، کودک شما ممکن است نیاز به عمل اصلاحی داشته باشد.

برای راشیتیسم موروثی، ترکیبی از مکمل های فسفات و سطوح بالای یک شکل ویژه ویتامین D برای درمان این بیماری مورد نیاز است.

درمان راشیتیسم

درمان راشیتیسم با قرار گرفتن در معرض نور خورشید

بعد از درمان راشیتیسم چه انتظاری می توان داشت؟

افزایش ویتامین D، کلسیم و سطوح فسفات به اصلاح این اختلال کمک خواهد کرد. اکثر کودکان مبتلا به راشیتیسم شاهد بهبود در حدود یک هفته هستند.

در صورتی که راشیتیسم اصلاح شود و کودک هنوز جوان است، تغییر شکل می دهد و یا در طول زمان ناپدید می شود. با این حال، اگر اختلال در طول دوره رشد کودک درمان نشود، دچار تغییر شکل استخوانی می شوند.

چگونه می توان از راشیتیسم جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از راشیتیسم داشتن یک رژیم غذایی است که شامل مقادیر کافی کلسیم، فسفر و ویتامین D است. افراد مبتلا به اختلالات کلیوی باید مقادیر کلسیم و فسفات خود را به طور منظم توسط پزشکان خود مورد نظارت قرار دهند.

در بخش سلامت زرقلم می خوانید که راشیتیسم نیز می تواند با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب ملایم کند و متوقف شود. شما تنها باید در طول بهار و تابستان چند بار در طول بهار و تابستان برای جلوگیری از راشیتیسم ، دست ها و صورتتان را در معرض نور خورشید قرار دهید.

اغلب بزرگسالان به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار می گیرند. مهم است توجه داشته باشید که نور خورشید زیادی می تواند به پوست شما آسیب برساند و باید از کرم ضد آفتاب برای جلوگیری از سوختگی و آسیب پوست استفاده شود.

گاهی اوقات استفاده از ضد آفتاب می تواند پوست شما را از تولید ویتامین D دور کند، بنابراین خوردن غذاهایی که حاوی ویتامین D هستند، مفید است.

تغذیه مفید برای کودکان

رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از راشیتیسم کودکان

عوامل خطر راشیتیسم:

عواملی که می توانند ریسک ابتلا کودکتان را افزایش دهند، عبارتند از:

پوست تیره:

پوست تیره نسبت به نور خورشید به اندازه پوست روشن تر واکنش نشان نمی دهد، بنابراین ویتامین D کمتری تولید می کند.

عرض های شمالی:

کودکانی که در مکان های جغرافیایی زندگی می کنند که در آن ها آفتاب کمتری وجود دارد، در معرض خطر بالاتر قرار دارند.

کمبود ویتامین D مادر در دوران بارداری:

کودکی که با کمبود شدید ویتامین D به دنیا می آید، ممکن است با علائم راشیتیسم یا رشد آن ها در چند ماه پس از تولد به دنیا بیاید.

راشیتیسم بارداری

کمبود ویتامین d در بارداری از عوامل ایجاد راشیتیسم

عوامل و علل ایجاد راشیتیسم کودکان

زایمان زودرس:

نوزادانی که قبل از تاریخ مقرر متولد می شوند، احتمال بیشتری دارند که راشیتیسم را توسعه دهند.

شیردهی:

شیر مادر حاوی ویتامین D کافی برای جلوگیری از راشیتیسم است.نوزادانی که شیر مادر نمی خورند، باید قطره ویتامین D دریافت کنند.

داروها:

انواع خاصی از داروهای ضد تشنج و داروهای ضد ویروسی، که برای درمان عفونت های HIV استفاده می شوند، به نظر می رسد در توانایی بدن برای استفاده از ویتامین D اختلال ایجاد می کنند.

راشیتیسم با دارو

ایجاد راشیتیسم و کمبود ویتامین d با مصرف برخی داروها

مشکلات راشیتیسم:

راشیتیسمی که درمان نشده است، می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • رشد نادرست
 • ستون فقرات خمیده
 • استخوان های دفرمه
 • نقص های دندان
 • تشنج

پیش گیری از راشیتیسم:

قرار گرفتن در معرض نور خورشید بهترین منبع ویتامین D را فراهم می کند. در بیشتر فصل ها، 10 تا 15 دقیقه بودن در معرض آفتاب نزدیک ظهر کافی است. با این حال، اگر پوست تیره است، و یا اگر در عرض های جغرافیایی شمالی زندگی می کنید، ممکن است قادر به گرفتن ویتامین D به اندازه کافی از نوردهی خورشید نباشید.

به علاوه، چنانچه در بخش سلامت زرقلم گفته شده است به دلیل نگرانی های مربوط به سرطان پوست، نوزادان و کودکان خردسال، به ویژه، نسبت به پرهیز از آفتاب مستقیم یا پوشیدن لباس های ضد آفتاب و لباس های محافظ هشدار داده می شوند.

رفع راشیتیسم کودک

چگونگی پیشگیری از ابتلا به راشیتیسم در کودکان

برای جلوگیری از راشیتیسم، اطمینان حاصل کنید که کودک شما غذاهایی را می خورد که شامل ماهی چرب، ماهی چرب، روغن ماهی و زرده تخم مرغ است یا این که با ویتامین D جایگزین شده است، مانند:

 • شیر خشک
 • نان
 • شیر، اما نه غذاهایی که از شیر تهیه می شوند، مانند ماست و پنیر
 • آب پرتقال

برچسب ها را بررسی کنید تا محتوای ویتامین D را از غذاهای تقویت شده مشخص کنید. اگر باردار هستید از پزشک خود درباره مصرف ویتامین D سوال کنید.

از آنجا که شیر انسان تنها حاوی مقدار کمی از ویتامین D است، همه کودکانی که از شیر مادر تغذیه می شوند، باید 400 واحد بین المللی و (IU) به صورت روزانه ویتامین D دریافت کنند. توصیه می شود نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند و یا آن هایی که کم تر از 33.8 اونس (1 لیتر) شیر می نوشند، باید مکمل ویتامین D مصرف کنند.

خوردن شیر مادر

جلوگیری از راشیتیسم کودکان با شیر خشک

تشخیص راشیتیسم:

در طی یک آزمایش، پزشک به نرمی بر روی استخوان های کودک فشار وارد خواهد کرد و به دنبال چیزی غیر عادی خواهد بود. او به کودک شما توجه خاصی خواهد کرد:

جمجمه:

نوزادانی که راشیتیسم دارند، اغلب استخوان های جمجمه نرم تری دارند و ممکن است در بسته شدن نقاط نرم تاخیر داشته باشند.

پاها:

در حالی که حتی کودکان سالم نیز کمی پاپرانتزی هستند، یک قوس و خم اغراق آمیز در پاها با راشیتیسم رایج است.

پاپرانتزی بودن کودک

تشخیص راشیتیسم از فرم پاهای کودک

تشخیص راشیتیسم یا نرمی استخوان کودک

قفسه سینه:

برخی از کودکان مبتلا به راشیتیسم در قفسه سینه شان، ناهنجاری هایی را دارند که ممکن است پهن و صاف شود و باعث بیرون کشیدن شکم آن ها شود.

مچ دست و مچ پا:

کودکانی که راشیتیسم دارند، مچ دست و پایشان بزرگ تر و یا ضخیم تر از حد معمول است. اشعه های ایکس استخوان های آسیب دیده می توانند دفرمگی استخوان را آشکار کنند.

تست های خون و ادرار می تواند تشخیص راشیتیسم را تایید کرده و بر پیشرفت درمان نظارت داشته باشد.

راشیتیسم استخوان کودک

دفرمگی استخوان دست و پای کودک با راشیتیسم

درمان راشیتیسم:

بیشتر موارد راشیتیسم را می توان با مکمل های ویتامین D و کلسیم مورد درمان قرار داد. پزشک بر پیشرفت او با اشعه ایکس و آزمایش خون نظارت خواهد کرد.

جراحی و روش های دیگر:

برای برخی موارد انحراف پاها ئ ستون فقرات، پزشک ممکن است یک آمادگی ویژه برای تعیین موقعیت بدنی تان به طور مناسب برای رشد استخوان ها داشته باشد. تغییر شکل های اسکلتی بیش از حد ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد.

علائم و نشانه ها راشیتیسم چیست؟

علائم و نشانه های راشیت می تواند شامل رطوبت استخوان و حساسیت به شکستگی های استخوانی، مخصوصا لبه های شکمی باشد. زخمهای اولیه اولیه در نوزادان مانند استخوان نرم و اندام استخوان جمجمه - شرایطی که به نام craniotabes شناخته می شود، که اولین علامت راشیت است؛ رئیس هیئت مدیره ممکن است حضور داشته باشد و بسته شدن فندا نولها را تاخیر داده است.

بچه های کوچک ممکن است پاها و مچ های ضخیم و مچ پا را ببلعدند؛ کودکان مسن تر ممکن است زانو بزنند انحناء ستون فقرات کيفسكوليوز يا لوردوز كمري ممكن است وجود داشته باشد. استخوان لگن ممکن است تغییر شکل داده شود. شرط شناخته شده به عنوان rosary rachitic می تواند به عنوان ضخیم شدن ناشی از گره های تشکیل شده در مفاصل costochondral نتیجه. این به نظر می رسد یک تهاجم قابل مشاهده در وسط هر رباط در یک خط در هر طرف بدن. این تا حدودی شبیه یک گل سرخ است که نام آن را به وجود می آورد. تغییر شکل یک سینه کبوتر ممکن است در حضور شیار هریسون باشد.

Hypocalcemia، سطح پایین کلسیم در خون می تواند منجر به تتانی - اسپاسم عضلانی کنترل نشده شود. مشکلات دندانپزشکی نیز ممکن است بوجود آید. 

یک اشعه ایکس یا رادیوگرافی از یک رنجدار پیشرفته از راکیکت ها به شیوه ای کلاسیک ارائه می شود: پاهای غوطه ور (منحنی بیرونی استخوان های طولانی پا) و یک قفسه سینه تغییر شکل یافته. تغییرات در جمجمه نیز رخ می دهد و باعث ظاهر "مربع سر" شناخته شده به عنوان "caput quadratum" می شود.  اگر درمان نشود، این ناهنجاری ها به زندگی بزرگسال ادامه می دهد. عواقب طولانی مدت شامل انحنای دائمی یا اختلال در استخوان های طولانی و عقب منحنی است. 

علت نرمی استخوان؟

کمبود نوعی وبیتامین در شیر مادر ممکن است علت بیماری ناشی از استخوان قبل از تولد و اختلال در کیفیت استخوان پس از تولد باشد. علت اصلی راشیت مادرزادی کمبود ویتامین D در خون مادر است که کودک با آن مواجه است.  ویتامین D باعث می شود که سطح سرمی فسفات و کلسیم برای تسهیل کانی سازی استخوان کافی باشد.  ریکیت مادرزادی ممکن است از سایر بیماریهای مادر، از جمله استئومالاسیک شدید، بیماری سلیاک بدون درمان، مالباسی، پره اکلامپسی و تولد زودرس ایجاد شود. ریت در کودکان شبیه پوکی استخوان در سالمندان با استخوان های شکننده است. مراقبت های قبل از زایمان شامل بررسی میزان ویتامین ها و اطمینان از اضافه شدن هر کمبود می باشد. 

همچنین نوزادانی که به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می شوند، ممکن است از پیشگیری از ریکیت توسط مکمل های ویتامین D و یا افزایش میزان نور آفتاب استفاده کنند.

در کشورهای آفتابی مانند نیجریه، آفریقای جنوبی و بنگلادش، ویتامین D موجود در ویتامین D به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب وجود دارد. با این حال، این بیماری در بین کودکان نوپای بزرگتر و کودکان این کشورها اتفاق می افتد که در این شرایط به دلیل مصرف زیاد کلسیم در رژیم غذایی با توجه به رژیم غذایی غالب بر اساس غله است. 

افرادی که در معرض خطر ابتلا به ریکیت هستند عبارتند از:

نوزادانی که مادرانشان در معرض نور خورشید قرار نگرفته اند
نوزادانی که در معرض نور خورشید قرار نگرفته اند
نوزادان تغذیه شده با سینه که در معرض نور خورشید قرار دارند
نوجوانان، به ویژه هنگامی که تحت تأثیر رشد رشد بلوغ قرار می گیرند 
هر کودک که رژیم غذایی آن کم ویتامین D یا کلسیم ندارد
بیماری هایی که باعث ایجاد استخوان های نرم در نوزادان می شوند، مانند هیپوفسفاتیزا یا هیپوفسفاتمی نیز می تواند به ریکیت منجر شود.

استرونتیوم با جذب کلسیم به استخوان متصل است. strontium در رژیم غذایی بیش از حد ریکیتوژن ایجاد می کند (ریکیت تولید کننده). 

نور خورشید

نور خورشید، به ویژه نور ماوراء بنفش، اجازه می دهد سلول های پوستی انسان ویتامین D را از حالت غیر فعال به حالت فعال تبدیل کنند. در غیاب ویتامین D، کلسیم در غذا به خوبی جذب نمی شود و منجر به هیپوكالسیمی می شود كه منجر به ناهنجاری های اسكلتی و دندانی و علائم عصبی عضلانی می شود، به عنوان مثال هیجان انگیز بودن غذاهای حاوی ویتامین D عبارتند از کره، تخم مرغ، روغن کبد ماهی، مارگارین، شیر و آب غنی شده، قارچ پونتابا و شیتاکی، و ماهی های چرب مانند ماهی تن، شاه ماهی و ماهی قزل آلا. یک شکل غالب مرتبط با X-linked نامی به نام ریتوتیپ مقاوم به ویتامین D یا Hypophosphatemia مرتبط با X دارد.

در سال های اخیر در انگلستان  موارد رادیویی در کودکان مبتلا به بسیاری از زمینه های اجتماعی ناشی از تولید ناکافی در بدن ویتامین D گزارش شده است، زیرا نور ماوراء بنفش خورشید به دلیل استفاده از کرم ضد آفتاب، پوشش "در نور خورشید، و یا رفتن به خورشید نیست. موارد دیگر گزارش شده است در میان کودکان برخی از گروه های قومی که در آن مادران از قرار گرفتن در معرض خورشید به علت دین یا فرهنگی اجتناب ورزند، منجر به کمبود ویتامین D در مادران می شود؛  و افراد دارای پوست های تیره تر نیاز به نور خورشید بیشتری دارند حفظ سطح ویتامین D.

ریت در تاریخ لندن، به خصوص در حین انقلاب صنعتی، مشکلی داشت. ماندگاری مه و مصنوعی صنعتی سنگین که در آن شهر نفوذ می کند، مقدار قابل ملاحظه ای از نور خورشید را تا اندازه ای محدود می کند که تا 80 درصد کودکان در یک زمان در یک درجه مختلف ریکیت در یک فرم یا دیگر قرار دارند. به زبان آلمانی و هلندی به عنوان "بیماری انگلیسی" ("Die Englische Krankheit" در آلمانی و "Engelse ziekte" در هلند).

شرح تکمیلی
فرضیه های انتخاب طبیعی ویتامین D: ریکی اغلب نتیجه کمبود ویتامین D3 است. به نظر می رسد رابطه بین رنگ پوست و عرض جغرافیایی به دلیل انتخاب مثبت به سطوح مختلف اشعه ماوراء بنفش خورشید است. عرض های شمالی برای پوست سبک تر است که اجازه می دهد اشعه های UV به تولید ویتامین D از 7-dehydrocholesterol. برعکس، عرض جغرافیایی در نزدیکی استواور، برای پوست تیره تر انتخاب می شود که می تواند اکثریت اشعه ماوراء بنفش را برای محافظت از سطوح سمی ویتامین D و همچنین سرطان پوست، متوقف کند.

یک حکایت که اغلب ذکر برای حمایت از این فرضیه این است که جمعیت های قطب شمال که پوست است، برای عرض جغرافیایی خود، مانند اینویت نسبتا تیره تر، یک رژیم غذایی است که در طول تاریخ غنی از ویتامین D. از آنجا که این افراد به دست آوردن ویتامین D از طریق رژیم غذایی آنها است، نه وجود دارد یک نیروی انتخابی مثبت برای ترکیب ویتامین D از نور خورشید. 

ناسازگاری محیط زیست: در نهایت، کمبود ویتامین D ناشی از ناسازگاری بین محیط پیشرفته قبلی جمعیت و محیط فعلی فرد است. این خطر عدم انطباق با پیشرفت در روش های حمل و نقل و افزایش جمعیت شهری در عرض های بالا افزایش می یابد.

همانند عدم هماهنگی زیست محیطی زمانی که مردم تاریک پوست در عرض های بالا زندگی می کنند، ریکیت همچنین می تواند در جوامع مذهبی که نیاز به لباس های بلند با کلاه و حجاب داشته باشند رخ دهد. [28] این هود ها و حجاب به عنوان موانع نور خورشید عمل می کنند که مانع از ایجاد ویتامین D از خورشید می شود.

در یک مطالعه توسط میتال و همکاران، [29] که کمبود ویتامین D از کشورهای مختلف توسط کمتر 25-هیدروکسی D. 25 اندازه گیری شد (OH) D یک شاخص از کمبود ویتامین D است که می تواند به راحتی اندازه گیری است. این درصد ها باید به عنوان مقدار نسبی ویتامین D و نه به عنوان پیش بینی شواهدی برای توسعه راکت ها در نظر گرفته شود.

مهاجران آسیایی که در اروپا زندگی می کنند، خطر افزایش ویتامین D را افزایش می دهند. کمبود ویتامین D در 40 درصد مهاجران غربی غربی در هلند و در بیش از 80 درصد مهاجران ترک و موراکو یافت شد.

خاورمیانه، به رغم نرخ بالای تابش خورشید، بالاترین میزان راکت را در سراسر جهان دارد. [30] این موضوع را می توان به دلیل محدود شدن نور خورشید به دلیل شیوه های فرهنگی و کمبود مکمل های ویتامین D برای زنان شیرده توضیح داد. تا 70٪ و 80٪ دختران نوجوان در ایران و عربستان سعودی کمبود ویتامین D دارند. عوامل اجتماعی و اقتصادی که باعث محدود کردن رژیم غذایی غنی از ویتامین D نیز نقش دارند. در ایالات متحده، کمبود ویتامین D به طرز چشمگیری با قومیت متفاوت است. در میان مردان 70 سال و بالاتر، شیوع سرمی پایین 25 (OH) D سرم 23٪ برای سفید پوستان غیر اسپانیایی، 45٪ برای آمریکاییان مکزیکی و 58٪ برای سیاهان غیر اسپانیایی بود. در میان زنان، شیوع آن ها به ترتیب 28.5٪، 55٪ و 68٪ بود.

بررسی سیستماتیک که در کتابخانه کاکرین انتشار یافت، کودکان و نوجوانان 3 تا 10 ساله را در ترکیه و چین مورد بررسی قرار داد و تأثیر مثبتی میان ویتامین D و ریکی یافت. در ترکیه، کودکان مبتلا به ویتامین D تنها 4٪ احتمال ابتلا به بیماری راکت را در مقایسه با کودکان که مداخله پزشکی دریافت نکردند، تنها 4٪ داشتند. در چین، ترکیبی از ویتامین D، کلسیم و مشاوره تغذیه با کاهش خطر ابتلا به راشیت مرتبط بود. 

با توجه به این دیدگاه تکاملی، والدین می توانند مصرف مواد غذایی خود را با نوشیدنی های افزایش دهنده ویتامین D در صورتی که فرزند خود را در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار می دهند، بهبود بخشد.

 

علل و علائم اصلی راشیتیسم و راه تشخیص و درمان نرمی استخوان

منبع : ویکی پدیا - نمناک - گردآوری بخش سلامت زرقلم /ک.م
0