موثرترین روش درمان آرتروز زانو با ماساژ درمانی

موثرترین روش درمان آرتروز زانو با ماساژ درمانی
موثرترین روش های تسکین درد آرتروز زانو
یکی از بهترین و موثرترین روش های پیشگیری و درمان آرتروز زانو انجام تمرینات منظم ورزشی و آب درمانی است.

بهترین روشهای درمان آرتروز زانو

آرتروز زانو از بیماری های دردناک مربوط به زانو است که روشهای مختلفی برای درمان آن وجود دارد . عمل جراحی یکی از روشهای درمانی در این بیماری است اما هزینه زیادی در بر دارد . بهترین روش تسکین دردهای آرتروز زانو استفاده ازروشهای خانگی درمان است . آرتروز زانو ( ساییدگی زانو ) یک بیماری مفصلی است که غضروف دور مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد. در انتهای استخوان ها، غضروف وجود دارد که بافت لغزنده ای است که به استخوان ها کمک می کند، که در مفصل روی هم بلغزند. غضروف باعث می شود که مفاصل به خوبی کار کنند. علاوه بر این، غضروف به عنوان ضربه گیر در حرکات عمل می کند. اگر به آرتروز مبتلا شوید، لایه بالایی غضروف دور مفاصل شما تجزیه و فرسوده می شود. با فرسایش غضروف، استخوان ها به همدیگر سائیده می شود و سایش استخوان به استخوان علت درد زانو است، ورم و کاهش دامنه حرکتی مفصل آن می شود.

با گذر زمان، مفصل زانو که به آرتروز مبتلا شده است، شکل نرمال خود را از دست می دهد. علاوه بر این، ممکن است در لبه های مفصل بیمار دچار خار (اسپرز یا زائده) استخوانی شود. همچنین این بیماری باعث می شود که تکه های استخوان یا غضروف از مفصل جدا می شود و در فضای مفصل شناور می گردند و این مساله باعث آسیب دیدگی و درد بیشتر می شود.

جالب است بدانید موقع راه رفتن، نیرویی در حد 1.5 برابر وزن بدن به زانو تحمیل می شود. این نیرو موقع بالا رفتن از پله ها در حد سه تا چهار برابر و هنگام چمباتمه زدن یا درحالت دو زانو نشستن، تقریبا هشت برابر وزن بدن می شود. بی جهت نیست که آسیب دیدگی زانو و بویژه آرتروز یا ساییدگی زانو از معمول ترین علت های درد در ناحیه زانو است.

آیا می دانید بزرگ ترین مفصل بدن زانو است؟ و مهم تر آن که آیا می دانید مفاصل زانو ها بیشترین فشار را نسبت به مفاصل دیگر بدن تحمل می کنند و بیشتر در معرض آسیب قرار دارند؟جالب است بدانید موقع راه رفتن، نیرویی در حد 1.5 برابر وزن بدن به زانو تحمیل می شود. این نیرو موقع بالا رفتن از پله ها در حد سه تا چهار برابر و هنگام چمباتمه زدن یا درحالت دو زانو نشستن، تقریبا هشت برابر وزن بدن می شود. بی جهت نیست که آسیب دیدگی زانو و بویژه آرتروز یا ساییدگی زانو از معمول ترین علت های درد در ناحیه زانو است.

روش های بهبود درد آرتروز زانو

 آرتروز زانو

بهترین روش برای کاهش درد در آرتروز زانو ورزش های سبک و کاهش وزن است

در این بیماری، غضروف مفصل زانو دچار آسیب دیدگی و حتی خوردگی می شود. این بیماری در سنین متوسط و بالا رخ می دهد و علاوه بر ایجاد درد و ورم در ناحیه زانو با تغییر شکل و مشکل در راه رفتن شخص همراه است. با این تفاسیر، مهم ترین اقدام بیماران مبتلا به آرتروز زانو برای کاهش درد و بهبود بیماری چیست؟

جراح و متخصص بیماری های استخوان و ستون فقرات معتقد است:یکی از بهترین و موثرترین روش های پیشگیری و درمان آرتروز، انجام تمرینات منظم ورزشی و آب درمانی است. همچنین اصلاح برخی عادات نادرست از نکات بسیار مهم برای بهبود سریع تر این بیماری است.

این متخصص آسیب های ورزشی با اشاره به این که داشتن رژیم غذایی مناسب و سالم در کاهش دردهای آرتروز مفید خواهد بود، می افزاید:برخی مواد غذایی از جمله ماهی، آب پرتقال، سویا، زنجبیل و کلم بروکلی به دلیل داشتن اثرات ضدالتهابی و تسکین دهندگی به عنوان مسکن آرتروز و سایر انواع زانودرد در نظر گرفته می شود.

مهم ترین عوامل موثر در کاهش درد آرتروز زانو، کاهش وزن و ورزش های مناسب است.

وی در این باره توضیح می دهد:توجه داشته باشد، ازدیاد وزن فشار زیادی را به زانو ها و همچنین مفاصل ران ها وارد می کند. این مساله خود باعث پیشرفت بیماری و تشدید علائم آرتروز می شود. بر این اساس، کم کردن وزن و رساندن وزن به حد متعادل بسیار کمک کننده است.

وی درباره با اثرات ورزش بر کاهش درد آرتروز زانو تاکید می کند:هر نوع ورزشی برای زانوهای مبتلا به آرتروز مفید نیست. به همین علت توصیه می شود، برای انجام ورزش با پزشک متخصص مشورت کنید. هر ورزش و نرمشی که فشار زیادی به مفاصل زانو وارد نکند یا فعالیت هایی که لزومی به تغییر جهت سریع نداشته باشد، موثر تلقی می شود.

آیا آب درمانی برای آرتروز زانو مفید است؟

منظور از آب درمانی شنا کردن نیست، بلکه ورزش کردن در آب است.

به گفته این متخصص، حرکت در آب به دلیل غلبه بدن بر مقاومت آب ، بدن را به ورزش وا می دارد. انجام حرکاتی مانند پیاده روی، ورزش های بی هوازی(ایروبیک) و نرمش های معمول در آب می تواند به عنوان تمرینات آب درمانی در نظر گرفته شود. انجام ورزش در آب، به شرط این که صحیح انجام شود برای بدن بسیار مفید و موثر است. این نوع ورزش باعث تقویت قدرت عضلانی، نیروی استقامتی، انعطاف پذیری بیشتر بدن و افزایش تعادل می شود.

تسکین درد آرتروز زانو با ماساژ درمانی

یکی از راه های تسکین التهاب عضلات در آرتروز فیزیوتراپی است. ماساژدرمانی از طریق بهبود جریان خون و گرم کردن ناحیه به تسکین درد و کاهش التهاب منجر می شود.

گرما درمانی و سرما درمانی نیز می تواند برای کاهش درد آرتروز زانو بسیار موثر باشد . گرم کردن ناحیه از طریق بهبود جریان خون درون عضلات به تسکین درد منجر می شود. برای این منظور باید مفاصلی را که دچار درد است ، روزانه دو تا سه مرتبه و هر بار به مدت 20 دقیقه گرم کنید.

وی توضیح می دهد:برای گرم کردن می توانید از حوله داغ، لامپ مادون قرمز، وان آب گرم، بالشتک های برقی تولید کننده گرما یا پمادها و محلول های تولید کننده گرما استفاده کنید. شنا کردن در استخر آب گرم یا راه رفتن درون یک چشمه آب معدنی نیزمی تواند کمک کننده باشد. سرما نیز از طریق کاهش ورم موجب تسکین درد و التهاب می شود. به همین دلیل، ماساژ ناحیه به وسیله یک تکه یخ می تواند از طریق کم کردن ورم ، دامنه حرکتی و عملکرد زانو را افزایش دهد.

ورزش های التیام بخش درد آرتروز زانو

شنا:ورزش شنا اولین توصیه پزشکان به بیماران مبتلا به آرتروز زانو است. شنا برای زانوها بسیار مفید است، اما شنای کرال پشت توصیه نمی شود. راه رفتن حداقل به مدت 15 دقیقه در بخش کم عمق استخر نیز بسیار مناسب است، چراکه این حرکت منجر به تقویت عضلات اطراف زانو می شود، بدون این که وزن بدن به زانو فشار بیاورد.

دوچرخه سواری:از آنجا که در دوچرخه سواری فشار زیادی به زانوها وارد نمی شود، می توان این ورزش را هم برای تقویت مفصل زانو توصیه کرد.

ورزش های زیان آور:هر نوع ورزشی که منجر به خم شدن شدید مفصل زانو شود، می تواند برای زانو زیان آور باشد. چنانچه موقع خم کردن زانو، وزنه ای هم برداشته شود، فشار وارد شده به زانوها دوبرابر می شود و میزان آسیب افزایش می یابد. بنابراین در ورزش هایی که شامل حرکات خم شدن و پریدن هستند (مانند بستکبال، بدمینتون و فوتبال) احتمال آسیب زانوها بیشتر است.

سبک زندگی مبتلایان آرتروز زانو

 آرتروز زانو

مبتلایان به آرتروز زانو باید در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنند

افراد مسن مخصوصا آنهایی که دچار آرتروز زانو هستند، نباید در وضعیت هایی که مستلزم خم شدن زانو است (مانند نشستن به حالت چهارزانو و دو زانو) قرار بگیرند. به این افراد توصیه می شود برای نشستن، از صندلی راحتی یا مبل استفاده کنند .

این افراد برای خواب باید از تختخواب استفاده کنند، نه تشک. (روی زمین نخوابند).

از دستشویی فرنگی (دستشویی صندلی مانند) باید استفاده کنند.

برای بالا رفتن باید از آسانسور و پله برقی استفاده کنند، چراکه بالا رفتن از پله برای این افراد مضر است.

موقع پیاده روی از مناطق سراشیبی یا سربالایی نباید عبور کنند.

اجسام سنگین را نباید بلند کنند.

اجسام با وزن مناسب را باید به طرز صحیح از روی زمین بردارند یعنی از کمر خم نشوند. عضلات شکم را جمع کنند و در کنار جسم، زانو بزنند و آن را از زمین بردارند در حالی که تنه خود را صاف نگه داشته اند.

• از کفش های پاشنه بلند استفاده نکنند.

• نشستن طولانی مدت برای این افراد مضر است.

 

موثرترین روش های تسکین درد آرتروز زانو

منبع : بخش ورزش زرقلم /ت /ی
0